Newsy 2018/2019 - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 w Mysłowicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Newsy 2018/2019

 

pazdziernik 2018


„Szkoła młodych patriotów” poetycko, lirycznie, patriotycznie…30 października 2018 roku dla upamiętnienia zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego w Mysłowicach odbył się niecodzienny konkurs recytatorski. Dlaczego niecodzienny? Ponieważ w całości poświęcony niełatwej w interpretacji poezji patriotycznej. W potyczkach zmierzyli się zarówno uczniowie klas szkoły podstawowej jak i gimnazjaliści.
Miejscem spotkania nieprzypadkowo uczyniliśmy Izbę Regionalną. To tu w otoczeniu niezwykłych pamiątek, niemych świadków przeszłości, mieliśmy okazję wysłuchać strof księdza J. Twardowskiego, W. Szymborskiej, L. Staffa, L Czajkowskiego czy K. I Gałczyńskiego. W miłej, momentami nostalgicznej atmosferze, wysłuchaliśmy interpretacji młodych wykonawców. Zadanie mieli naprawdę niełatwe, bo jakże trudno mówić o minionych dziejach, naznaczonych śmiercią i cierpieniem wielu pokoleń Polaków.

Jury- reprezentowane przez nauczycieli języka polskiego i samorząd uczniowski, najchętniej nagrodziłoby wszystkich uczestników, ale zgodnie z założeniami konkursu nie było to możliwe. Ostatecznie padł werdykt:
I miejsce Mateusz Falecki VIII b
II miejsce Krystian Ignaczak III A gimnazjum
II miejsce ex aequo Bazyli Marzec VIII b
III miejsce Kamil Marczak VII b
Wyróżnienie Filip Szlęk VI a

Dziękujemy również innym wspaniałym recytatorom z VI a.
I tak kolejne pokolenie Polaków zapisało swój skromny wers w dziejach ojczyzny… no przynajmniej na kartach historii szkoły.

,,(…)świecę lampkę rękoma obiema
gdzie pod hełmem dawnych oczu nie ma”

ks. J. Twardowski „O spacerze po cmentarzu wojskowym”

 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego