pazdziernik 2018

„Szkoła młodych patriotów” poetycko, lirycznie, patriotycznie…

30 października 2018 roku dla upamiętnienia zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego w Mysłowicach odbył się niecodzienny konkurs recytatorski. Dlaczego niecodzienny? Ponieważ w całości poświęcony niełatwej w interpretacji poezji patriotycznej. W potyczkach zmierzyli się zarówno uczniowie klas szkoły podstawowej jak i gimnazjaliści.
Miejscem spotkania nieprzypadkowo uczyniliśmy Izbę Regionalną. To tu w otoczeniu niezwykłych pamiątek, niemych świadków przeszłości, mieliśmy okazję wysłuchać strof księdza J. Twardowskiego, W. Szymborskiej, L. Staffa, L Czajkowskiego czy K. I Gałczyńskiego. W miłej, momentami nostalgicznej atmosferze, wysłuchaliśmy interpretacji młodych wykonawców. Zadanie mieli naprawdę niełatwe, bo jakże trudno mówić o minionych dziejach, naznaczonych śmiercią i cierpieniem wielu pokoleń Polaków.

Jury- reprezentowane przez nauczycieli języka polskiego i samorząd uczniowski, najchętniej nagrodziłoby wszystkich uczestników, ale zgodnie z założeniami konkursu nie było to możliwe. Ostatecznie padł werdykt:
I miejsce Mateusz Falecki VIII b
II miejsce Krystian Ignaczak III A gimnazjum
II miejsce ex aequo Bazyli Marzec VIII b
III miejsce Kamil Marczak VII b
Wyróżnienie Filip Szlęk VI a

Dziękujemy również innym wspaniałym recytatorom z VI a.
I tak kolejne pokolenie Polaków zapisało swój skromny wers w dziejach ojczyzny… no przynajmniej na kartach historii szkoły.

,,(…)świecę lampkę rękoma obiema
gdzie pod hełmem dawnych oczu nie ma”

ks. J. Twardowski „O spacerze po cmentarzu wojskowym”