czerwiec 2019

Kolejna lekcja żywej historii

7 czerwca uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w kolejnej żywej lekcji historii. Tym razem temat lekcji brzmiał „Walki powstańcze w Mysłowicach I, II i III powstania śląskiego”. Lekcję poprowadził znany już w naszej szkole pan Dariusz Falecki – pracownik Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Wielki pasjonat historii naszego miasta, który już kilkakrotnie dzielił się z uczniami naszej szkoły swoją wiedzą i prezentował pamiątki sprzed lat. Podczas tej niezwykłej lekcji uczniowie mogli zobaczyć mnóstwo unikalnych fotografii, dokumentów i map z czasów powstań oraz prześledzić szlak walk powstańczych w Mysłowicach. Panu Faleckiemu towarzyszył pan Zbigniew Kościan – członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, odznaczony przez Prezydenta RP orderem „Pro Patria”. Pan Kościan, ubrany w powstańczy mundur, zaprezentował zebranym powstańczą broń. Poruszenie w szeregach uczniów wywołał oryginalny pruski Mauser i austriacki Mannlicher. Prelegent zaprezentował zebranym bagnety i wyjaśnił dlaczego komenda „Bagnet na broń”, to nie tylko pusty slogan, ale brutalna wojenna rzeczywistość. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też elementy wyposażenia strażaków, którzy również często angażowali się w powstańcze walki. Uczniowie chętnie przymierzali hełmy strażackie i żołnierskie oraz z zainteresowaniem oglądali sprzęt bojowy i mundury.