pazdziernik 2018

Nowy sezon przygody z Filharmonią Śląską uważamy za otwarty!

10 października 2018 roku, uczniowie klas piątych i siódmych uczestniczyli w pierwszym w sezonie 2018/2019 koncercie w ramach Młodej Filharmonii. Gdy zajmowali miejsca w sali koncertowej orkiestra już stroiła instrumenty i można jeszcze było zrobić kilka zdjęć. Gdy pojawił się dyrygent – zaczął obowiązywać całkowity zakaz fotografowania i nagrywania koncertu, o czym stali bywalcy koncertów w ubiegłym roku dobrze wiedzą.

Młodzi miłośnicy muzyki poważnej usłyszeli dziś dzieła francuskich kompozytorów XIX i XX wieku. Niekwestionowanym królem dzisiejszego koncertu był Georges Bizet, którego utwory uczniowie klas siódmych poznali już na lekcjach muzyki. Jednak „Habanera” czy „Marsz torreadora” zabrzmiały tym razem w bardzo nowatorskiej aranżacji, gdyż zostały zagrane na saksofonie. Przy okazji starsi uczniowie utrwalili swoje wiadomości na temat instrumentów dętych, a młodsi dowiedzieli się, dlaczego saksofon, choć cały metalowy, zaliczany jest do instrumentów dętych drewnianych. Uczestnicy koncertu usłyszeli też ksylofon, którego dźwięk podobny jest do dźwięku…dzwoniących kości. No tak, gdyż innym utworem dziś usłyszanym był „Dance macabre” Camille Saint-Saëns’a.

Czy koncert był udany? Bez wątpienia tak. Następny za miesiąc. I na pewno będzie obfitował w nowe wrażenia związane z muzyką i sposobem jej odbioru.

Pani Nutka