styczeń 2019

3. Śląski Festiwal Nauki.

W poniedziałek, 14 stycznia, 18 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w jednym z największych popularno- naukowych wydarzeń w kraju- 3. Śląskim Festiwalu Nauki. Jego tegorocznym hasłem przewodnim była: "Energia". Oficjalne rozpoczęcie odbyło się w Teatrze Śląskim, gdzie odbywały się widowiska muzyczne i gala wręczenia Śląskich Nagród Naukowych.
Festiwal został podzielony na strefy tematyczne, w tym sześć stref wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz strefę sztuki. Ponadto były jeszcze strefy sportu i e-sportu, zadebiutowały też strefa laserowych pokazów naukowych.

Najciekawszą tegoroczną nowością jest strefa kosmiczna, gdzie uczniowie mogli zobaczyć prototypy łazików marsjańskich, przymierzyć prawdziwe kosmiczne skafandry, a także przetestować specjalne mobilne planetarium. Chętni mogli przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i - z wykorzystaniem specjalnych gogli - przespacerować się po Marsie albo pokładzie statku kosmicznego. Na najodważniejszych czekał żyroskop, w którym można było doświadczyć przeciążeń, z którymi radzić muszą sobie astronauci i piloci odrzutowców.

Na Przystanku nauka na scenie głównej festiwalu uczniowie mogli posłuchać dra Tomasza Rożka. Zobaczyć i posłuchać rozmowy z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott. Zainteresowanie swoją osobą wzbudził Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak w kosmosie. Opowiadał o swoich przeżyciach i doświadczeniach. To jest wielkie przeżycie spojrzeć na Ziemię z dystansu - mówił.
Na Festiwalu Nauki wystąpili nie tylko profesjonaliści - okazję do zaprezentowania się festiwalowej publiczności mieli też amatorzy. Po raz kolejny w programie znajdowały się OFF Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy rywalizowali o tytuł najbardziej inspirującego wynalazku oraz o nagrody.

Uczniowie mogli wziąć również udział w wielu zajęciach, w tym na przykład w warsztatach z pisarskiej improwizacji i dziennikarstwa prasowego, poznać strategie tworzenia chwytliwej opowieści i interesujących bohaterów i poeksperymentować z literaturą.