listopad 2018

Na solnym szlaku w Wieliczce

Korzystając z ostatnich ciepłych dni listopada, w piątek 30 listopada 2018r. grupa uczniów z klas od IV w górę, wyjechała na całodniową wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzanie rozpoczęto od pokonania 380 schodów, które prowadziły w dół kopalni. Łącznie było 800 schodów do pokonania w efekcie, czego nasi uczniowie znaleźli się na głębokości 135 metrów pod ziemią.

Początek zwiedzania kopalni zaczyna się w szybie Daniłowicza. To tutaj zwiedzający uczniowie poznali swojego przewodnika, który podczas wędrówki opowiadał im o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej uczniowie odwiedzi niezwykłe miejsca, solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze.

Poznali także inną stronę Kopalni. Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzeli dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Uczniowie wpadli w zadumę słysząc kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solankowych jezior. A gdy posmakowali na koniec specjałów podziemnej karczmy, nabrali sił na wędrówkę Trasą Muzeum Żup Krakowskich. Tutaj na własne oczy zobaczyli oprawiony w srebro róg tura z 1534 roku - Róg Bractwa Kopaczy, przeżyli niezapomniane spotkanie z historią, poznali dawne urządzenia i sprzęt górniczy. Dodatkowa trasa to 1,5 km wędrówka w czasie, którą wieńczył wyjazd windą na powierzchnię. Do Mysłowic wszyscy wrócili może i zmęczeni, ale na pewno zadowoleni.