listopad 2018

Wymodlili ją wreszcie poeci, prorocy i z niewoli jak
z torby wyjęli pielgrzymiej…

9 listopada, na kilka dni przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii poświęconej temu właśnie wydarzeniu. Najstarsi uczniowie naszej szkoły, pod czujnym okiem pani Muchy i pani Brzeziny, wierszem i piosenką, przybliżyli najpierw młodszym, a potem swoim starszym kolegom, proces utraty i odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie naszej szkoły z ogromną godnością i powagą zaśpiewali wszystkie cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" udowadniając, że młode pokolenie doskonale zna symbole narodowe. A potem na scenie pojawili się przedstawiciele szlachty, którzy dbając o własne dobro, zapomnieli o dobru Rzeczypospolitej. Byli też zaborcy rozrywający między sobą Polskę.

I powstańcy opowiadający o powstaniu kościuszkowskim. Nie zabrakło też nawiązań do I wojny światowej i Józefa Piłsudskiego, którego portret towarzyszył całej uroczystości. Dzień ten był podniosły i uroczysty, gdyż na każdym kroku widoczne były oznaki świętowania. Na szkolnych korytarzach zawisły flagi, uczniowie i nauczyciele byli w tym dniu w strojach galowych, każdy uczeń i wszyscy pracownicy mieli przypięte kotyliony w barwach narodowych. Odbyło się też kilka innych ważnych dla szkolnej społeczności wydarzeń, lecz o nich opowiedzieliśmy lub opowiemy w innych postach.