maj 2018

Muzyczne czary – mary, czyli kolejna wizyta naszych milusińskich w Filharmonii Śląskiej.

Tym razem z zaproszenia pani Brzeziny skorzystali uczniowie klas czwartych. Już, bowiem sam tytuł koncertu „Muzyczne czary” był na tyle tajemniczy, że warto było sprawdzić, o co chodzi. Krok po kroku, na lekcjach muzyki uczniowie poznają sztuczki stosowane przez kompozytorów, aby zilustrować odgłosy przyrody, wywołać odpowiedni nastrój, opisać jakieś historie. Czy o takie muzyczne czary chodziło pomysłodawcom koncertu?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Dzisiejszy koncert pozwolił uwolnić wyobraźni wszystkie skojarzenia z czarami. Poszczególne instrumenty, jak i żywiołowość całej orkiestry symfonicznej sprawiły, że pojawiły się zaklęte w dźwiękach muzyki czarownice tańczące na Łysej Górze, można sobie było wyobrazić niesforne miotły, które nosiły i nosiły wodę, gdyż młody czarnoksiężnik zapomniał odpowiedniego zaklęcia, zagrał dla zgromadzonych zaczarowany flet chroniący Tamina przed niebezpieczeństwami… Pojawił się też podczas koncertu młody magik, który czarował widownię czarodziejskimi sztuczkami nagradzanymi gromkimi oklaskami.

To był już ostatni w tym roku szkolnym wyjazd do Filharmonii Śląskiej. Wszystko jednak wskazuje na to, że w przyszłym roku cykl koncertów w ramach Młodej Filharmonii będzie kontynuowany, więc okazji do wyjazdów na koncerty znów będzie sporo.