styczeń 2018

„Kącik młodego melomana” – kolejna wizyta uczniów SP 7 w Filharmonii Śląskiej.

W piątek 19 stycznia 2018r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w fantastycznym wydarzeniu muzycznym. W ramach edukacyjnego cyklu Młoda Filharmonia uczniowie mieli okazję doświadczyć piękna dźwięku i muzyki nie tylko na własnych uszach, ale i na własnych oczach. Program stworzony przez Benjamina Brittena - Young person’s guide to the orchestra op.34 wraz z projekcją filmu animowanego pt. „Czerwony i Królestwo Dźwięku” został wyprodukowany przez University for the Creative Arts in Canterbury w Wielkiej Brytanii. Program ten dotyczy 8 Filharmonii w całej Europie, w tym Filharmonii Śląskiej w Katowicach, jako jedynej w Polsce. Niesamowite przeżycie, które pozwala doświadczyć młodemu człowiekowi muzyki na wielu płaszczyznach, często pierwszy raz w życiu. Piękne wnętrza budynku Filharmonii Śląskiej, muzyka Czajkowskiego i Beethovena sprawiły, że uczniowie wysłuchali koncertu z zapartym tchem. To zupełnie nowe doświadczenie dla ucznia klasy czwartej, który żyje w świecie pełnym elektroniki, migocących obrazów, przypadkowych dźwięków, niezliczonych bodźców zewnętrznych. To wizyta w bajecznym świecie, pełnym fantazji i podróży po wyobraźni. Uczniowie odbyli magiczną wędrówkę po mieście składającym się z dzielnic: smyczków, fletów, fagotów… Odkryli piękno brzmienia poszczególnych grup instrumentów oraz całej orkiestry symfonicznej. Emocje, uczucia, zachwyt, ciekawość – to wszystko było widoczne na twarzach „młodych melomanów”. Jak wszystkim wiadomo – muzyka łagodzi obyczaje, wychowuje, ubogaca człowieka i pozwala obcować z pięknem, które choć niewidoczne dla oczu to mocno zapada w pamięć. Pewnie, dlatego uczniowie w drodze powrotnej do szkoły nucili fragmenty melodii, rozmawiali o swoich przeżyciach. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w Filharmonii. Jak sami mówili – z pewnością nie ostatnia? Piątkowe spotkanie uczniów klasy IVa i IVb SP 7 z Muzyką, to dowód, że warto zadać sobie trudu, by doświadczyć czegoś pięknego i czegoś więcej, niż włączenie radia i wysłuchanie kolejnej popularnej piosenki. Jak sami twierdzili, gdy Orkiestra grała fragment V Symfonii c-moll op.67 von Beethovena: „ciarki ich przechodziły” i „mieli gęsią skórkę”. Jako wychowawcy i nauczyciele uznajemy ich słowa za mocny komplement i zapowiedź, że na tym nie kończą swojej przygody z muzyką klasyczną oraz koncertami w tak niesamowitych miejscach jak Filharmonia Śląska.

Pani Nutka