grudzień 2017

Od 1 do 10 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce można było pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczyło uczestniczyć w corocznej Akcji Maratonowej Pisania Listów organizowanej przez Amnesty International. Jeden list - kilka słów - a jak ważny gest.. Kiedy dodamy do jednego listu kolejny list, kolejnego człowieka, kolejną sprawę, kolejne słowa zaczyna nas być więcej i więcej. Rośniemy w siłę. I o to chodzi! Każdy list ma znaczenie! A kiedy listów jest już więcej możemy zmieniać świat! Nasz głos sprzeciwu przeciwko łamanym prawom człowieka staje się słyszalny, głośny, wyraźny... Jasno dajemy znać, że nie zgadzamy się, aby człowiek w żadnym miejscu na świecie czuł strach i lęk o własny los, choć nie zrobił nic złego…

Maraton Pisania Listów odbywa się, co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W naszej szkole również nie pozostajemy obojętni na ludzką krzywdę.

08 grudnia 2017 zorganizowaliśmy akcję maratonową, podczas której pisaliśmy listy do władz oraz wysyłaliśmy listy wsparcia i solidarności do osób, których prawa złamano. Były ulotki, materiały filmowe, prezentacja multimedialna, a wszystko po to, by uczniowie naszej szkoły poznali bohaterów tegorocznej edycji - aktywistów broniących wartości i prawd nawet za cenę wolności, zdrowia czy życia. Wszystkie starania włożone w akcję Maratonu Pisania Listów w szkole, miały pokazać idee i misję Amnesty International, oraz jasno dać uczniom do zrozumienia, że jeden list, jeden głos ma znaczenie. W tym roku napisaliśmy 84 listy! Wszystkim, którzy zechcieli zabrać głos w tak ważnej sprawie dziękuję.

Pamiętajmy, nie można być obojętnym na los drugiego człowieka.
Marta Bober