listopad 2017

Podczas gdy młodsze klasy dbały dziś o swoje ciało przygotowując zdrowe śniadanie, klasa VI i II A gimnazjalna zadbały o swego ducha i wraz z wychowawcami i panią z muzyki, pojechały do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Dzisiejszy koncert był niezwykły, gdyż jego temat przewodni brzmiał „Jak powstaje dźwięk?”.

Oj, działo się dziś w sali koncertowej wiele rzeczy, jakich prawdziwi melomani w tej sali nie widzieli i nie słyszeli. Wykładowca Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego z Katowic, dr Jerzy Jarosz, udowodnił wszystkim małym i dużym uczestnikom koncertu, że można zagrać nawet na szkolnej linijce czy porcelanowym talerzu, jeżeli tylko odpowiednio je złapiemy i uderzymy. Udowodnił naocznie to, co nie raz uczniowie słyszeli na muzyce, i zapewne jeszcze wiele razy usłyszą, że im dłuższy instrument, tym niższy dźwięk wydaje. I na dowód swego twierdzenia zagrał na… metalowej rynnie! Skracając i wydłużając rury rynny, wcześniej podgrzane gorącym powietrzem, wydobywał z nich dźwięki jakby grał na puzonie. Niemałym zaskoczeniem było dla wszystkich wykonanie przez orkiestrę symfoniczną motywu z filmu „Różowa pantera” na... plastikowych rurkach PCV, z których każda była oczywiście innej długości.

Ale koncert nie byłby kompletny bez repertuaru klasycznego. Uczniowie mogli, zatem wysłuchać uwertury do opery „Sroka złodziejka” Rossiniego, uwertura „Oberon” Webera czy uwerturę koncertową „Bajka” Moniuszki.
Czy się podobało? Sądząc po minach uczniów – bez wątpienia tak.
A za miesiąc kolejne klasy będą mieć okazję do spotkania z dziełami mistrzów muzyki. Tym razem już w bardzo zimowym i świątecznym nastroju.

Pani Nutka